Národ sobě aneb #tisknecelecesko

Blog Ze života učitele...

Když jsem dostal ve škole před Vánocemi 2019 svolení od naší paní ředitelky ke koupi 3D tiskárny, začal jsem samozřejmě ihned přemýšlet o jejím smysluplném využití. Neměl jsem tehdy ani tušení, co vše v průběhu dalších 4 měsíců tiskárna od firmy Průša vytiskne.

Tiskárna byla využita nejen k výuce ICT, ale i k tisku učebních pomůcek jako např. krychlí do fyziky, šablon map k obkreslení, stojánků na zkumavky atd. Samozřejmě jsme si také vytiskli i něco jen tak pro radost a dokonce i brož naší pedagogické konzultantce.

Přívěsek na klíče pro naší asistentku

Nicméně to hlavní přišlo v březnu 2020, díky COVID-19. Na facebooku jsem zachytil informaci o tom, že Průša začal tisknout ochranné štíty pro zdravotníky a hasiče. Tehdy jsem si sám pro sebe uznale prohodil pár slov chvály a dále jsem o tom příliš nepřemýšlel.

V tu dobu již celé Česko šilo roušky. A tím to celé začalo. Na sociálních sítích jsem objevil *.STL soubor „zakladače šikmých proužků“. Do té doby jsem netušil, co že to vlastně nějaký zakladač je. Ale nebyl bych to já, abych si nezkusil nějaký vytisknout. Poslal jsem první prototyp kamarádce, která šila roušky pro celou ves a přišla mi velmi pozitivní zpětná vazba. Využil jsem síly Facebooku a nabídl jsem zakladače veřejně. K mému překvapení si pro zakladače začali jezdit lidé z blízkého i širšího okolí. A tak na našem plotu vzniklo odběrné místo…
Pozn.: Asi nejdále skončil zakladač ve Žďáru na Sázavou 🙂

Zakladač při práci

A jak už asi správně tušíte, od zakladače už vede velmi krátká cesta k tisku štítů. Celý internet byl najednou zaplaven návody a doporučeními pro jejich tisk a sestavení. Vše to odstartoval, kdo jiný než Josef Průša. Jelikož byl zdrojový soubor volně ke stažení a s možností editace, postupně se program měnil a ladil. Inspirací mi tehdy byla akce 3D tiskařů #tisknecelecesko, dále kolega Viktor z CŽV, kolega Václav Beneš z Gymnázia z Příbrami a Vašek se Zdeňkem z Trutnova.

Časosběrné video tisku držáku ochranného štítu
Štíty připravené k expedici

Po 14 dnech tisku a kompletaci ochranných štítů jich bylo rozdáno přes 100 kusů. Uplatnění našly nejen u zdravotníků a hasičů, ale také u prodavaček, referentek úřadů, policistů nebo ve výrobní hale.

Rád bych tímto článkem také poděkoval Kateřině Vágnerové z Klatov za dodání gumy k uchycení štítů a Elixíru do škol za finanční příspěvek na filament, kterého se spotřebovalo necelé dva kilometry…